Jak dbać o drzewko w naszym domu?

Ładnie ustrojona choinka cieszy nasze oczy i tworzy wyjątkową atmosferę w domu. Należy jednak pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji, aby nie zmarniała, zanim jeszcze zasiądziemy do wigilijnego stołu. Sprawdźmy, jak dbać o żywe drzewko świąteczne.

Ważny jest wybór drzewka

Warto pamiętać, że popularny świerk pospolity jest stosunkowo mało trwały i już nawet po tygodniu zaczyna gubić igły. Lepiej zdecydować się na świerk srebrny lub kłujący. Dużą żywotność wykazuje sosna oraz ciesząca się największym wzięciem jodła kaukaska. Jednak nie tylko rodzaj drzewka ma znaczenie, ale przede wszystkim jego świeżość. Trzeba więc zwrócić uwagę na kolor igieł, który powinien być soczyście zielony. O świeżości świadczą też elastyczne i giętkie gałązki.
Choinkę zaleca się umieścić w specjalnym stojaku wypełnionym letnią wodą, a wcześniej jeszcze delikatnie skrócić jej pień o około 3-4 cm. Można również wybrać drzewko w doniczce.

Prawidłowa temperatura

Choinka nie lubi wysokiej temperatury. Nie należy jej ustawiać blisko źródeł ciepła, jak kaloryfery czy kominek. Ponadto w samym pomieszczeniu nie powinno być więcej niż 20-21°C, więc zmarzluchom pozostaje picie gorących herbat oraz noszenie cieplutkich ubrań.
Warto również przed wniesieniem do domu zostawić na co najmniej godzinę w chłodniejszym pomieszczeniu. Będzie to ważne, szczególnie gdy choinka stała przez długi czas na mrozie.

Odpowiednia wilgotność

Jeżeli jodła kaukaska czy świerk ma długo pięknie się prezentować, to nie wolno zapominać o systematycznym sprawdzaniu poziomu wody w stojaku i uzupełnianiu jej niedoboru. Woda powinna sięgać poziomu pnia i należy ją dolewać w małych ilościach, ale systematycznie. Woda nie może być zbyt zimna.
W przypadku drzewka w doniczce kontroluje się natomiast wilgotność podłoża. Korzystnym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie również codzienne zraszanie igieł.

Inne zabiegi przedłużające żywotność drzewka świątecznego

Świerk jest bardzo wrażliwy, więc lepiej unikać dotykania jego igieł oraz nadmiernego obciążania gałązek ciężkimi ozdobami choinkowymi. Warto również wybierać lampki LED-owe, które emitują znacznie mniej ciepła niż tradycyjne, a tym samym nie powodują szybkiego usychania drzewka.
Jeżeli będziemy dbać o naszą choinkę, to na pewno odwdzięczy się nam pięknym wyglądem przez kilka tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *